Pracownia USG
PRACOWNIA USG
Ultrasonografia to podstawowe, nieinwazyjne i bezbolesne badanie, niezbędne w prawidłowej diagnostyce chorób tkanek, naczyń oraz narządów wewnętrznych. Badanie ultradźwiękami jest bezpieczne – może być przeprowadzone u kobiet w ciąży, nie wpływając na stan płodu. Dzięki nowoczesnym aparatom do ultrasonografii możemy uzyskać wiarygodny obraz wybranych narządów wewnętrznych .
ZAKRES ŚWIADCZONYCH USŁUG:
- USG jamy brzusznej
- USG prostaty przez powłoki brzuszne
- USG tarczycy
- USG szyi
- USG węzłów chłonnych
- USG jąder
- USG piersi
- USG ślinianek
- USG w profilaktyce nowotworów
Badanie ultrasonograficzne jest niezwykle pomocne w profilaktyce różnego typu nowotworów, w tym m.in. raka piersi. Sonomammografia – czyli USG piersi – to bezbolesne, nieinwazyjne badanie, będące uzupełnieniem mammografii i pozwalające dokładnie określić wielkość zmiany chorobowej, znajdującej się w gruczole piersiowym. Regularne wykonywanie USG piersi (kobiety 30-50 lat: profilaktycznie raz w roku) – połączone z samobadaniem i mammografią ( kobiety powyżej 50 lat – zalecane wykonywanie co 2 lata) – to niezbędny element profilaktyki nowotworów piersi, pozwalający na wczesne wykrycie i wdrożenie leczenia zmiany chorobowej.
WYPOSAŻENIE W SPRZĘT:
Najnowszy aparat LOGIQ P6 firmy GE, rok prod. 2019
PRZYGOTOWANIE PACJENTA DO BADANIA USG JAMY BRZUSZNEJ:
Najistotniejszą przeszkodą w prawidłowej ocenie narządów jamy brzusznej jest zaleganie treści pokarmowej i gazu w żołądku, dwunastnicy i jelitach. Badanie należy wykonywać na czczo, co najmniej 6 godzin przed badaniem nie można nic jeść, dopuszcza się picie niewielkiej ilości niegazowanej wody, małymi porcjami starając się przy tym unikać nadmiernego połykania powietrza.
W dniu badania nie wolno pić kawy, ani mleka, nie należy też żuć gumy ani palić papierosów.
Pacjenci przyjmujący leki– powinni leki przyjąć zgodnie z zaleceniem lekarza, popijając je niegazowaną wodą, nie później jednak, niż 1 godzinę przed badaniem. W godzinach popołudniowych/wieczornych w dzień poprzedzający badanie należy unikać pokarmów i płynów wzdymających, napojów gazowanych, jogurtów, itp.
Pacjenci z tendencją do wzdęć – poza w/w zaleceniami, powinni zachować lekkostrawną dietę już dwa dni przed badaniem.
W dniu poprzedzającym badanie należy przyjmować Simetigast Forte 1 kapsułkę wieczorem i 1 kapsułkę rano w dniu badania lub Espumisan 3 x dziennie po 3 do 4 kapsułek (środek odgazowujący – dostępny w aptece bez recepty).
PRZYGOTOWANIE PACJENTA DO BADANIA USG PROSTATY:
Badanie obejmuje ocenę pęcherza moczowego, ogólną ocenę prostaty (gruczołu krokowego), oraz ocenę zalegania moczu po opróżnieniu pęcherza.
Warunkiem koniecznym do zbadania prostaty przez powłoki brzuszne, jest możliwie maksymalne wypełnienie pęcherza. W przeciwnym wypadku gazy w końcowym odcinku jelit, uniemożliwiają dostęp fali ultradźwiękowej do tego gruczołu.
Aby pęcherz moczowy był prawidłowo wypełniony, należy ponad godzinę przed wyznaczonym terminem badania wypić 1 do 1,5 litra niegazowanych płynów i nie oddawać moczu. Po pierwszej części badania pacjent wychodzi do łazienki i wraca do gabinetu w celu pomiaru ilości moczu pozostałej w pęcherzu.
Na badanie należy (w miarę możliwości) przynieść wyniki poprzednich badań USG danej okolicy, lub wyniki innych badań – dotyczących tego problemu.
W wyjątkowych przypadkach można odstąpić od tej zalecanej procedury, ale wówczas na badanie należy przybyć 1,5 godziny wcześniej lub nawet poprzedniego dnia, aby ustalić z lekarzem indywidualne warunki przygotowania.
Usługi świadczone w poradni są odpłatne lub w ramach posiadanych abonamentów medycznych.